Klíma házilag?
Szereljünk-e klímát házilag?
A klíma szerelés engedélyhez kötött tevékenység! Bárki ezért nem végezheti! Nemzeti Klímavédelmi Hatóság oldalán erről többet megtudhatunk.
A klíma szerelése az egy igen összetett folyamat és a rendszerben
kialakuló nyomás miatt igen veszélyes is! Ezért nem ajánlott házilag
barkácsolni! A klíma beszerzése előtt fel kell mérni, hogy mire használnánk
elsődlegesen és hogy hol. Tudni kell azt, hogy elsődlegesen a klímát hűtésre tervezték,
majd csak a mai fejlett technológia világában tudjuk azt megtenni, hogy fűtésre
optimalizált klímával ki tudjuk váltani az egyéb hőleadó eszközöket. Ezért a
vásárlásunkat minden esetben a felmérés előzze meg, amikor kiszámítjuk, hogy
pontosan milyen teljesítményű klímát szükséges beszereznünk ahhoz, hogy minden
igényt kielégítsünk. Ha nem így teszünk, akkor ezzel a beszerzett klímának
jelentősen csökkenthetjük az élettartamát, illetve megnövelhetjük az
energiafogyasztását is a klímának! Fontos azt is figyelembe venni, hogy a klíma
egy adott területen belül levegőkeveréssel valósítja meg a hűtést vagy a fűtést,
ami azt jelenti, hogy a benne lévő ventilátorlapát a levegővel érintkezve, ha
még minimálisat is, de hangot fog kelteni a környezetében, tehát ellentétben a
radiátoros, vagy padlófűtéses módszerrel ellentétben a klíma "zajos" lesz. Ezt
is figyelembe kell venni, illetve még a huzathatását is. Emiatt közvetlenül a
tartózkodási helyünk közvetlen közelébe nem érdemes felszerelni.
Ha ezeket figyelembe vettük és szeretnénk klímát vásárolni, akkor ezt még most
jogilag is megtehetjük. A kikötése az eladónak csak annyi lehet, hogy engedéllyel
rendelkező (F-gáz vizsga) szakemberrel szereltethetjük fel. Nem csak a garancia
miatt fontos ez, hanem a környezetünk megóvása miatt is, mert a Nemzeti
Klímavédelmi Hatóság dolga, hogy a már igy is klímaválságban lévő világunkat
próbálja a helyes útra visszaterelni az által, hogy szabályozottan engedi
forgalomba hozni és telepíteni, üzemeltetni az eltöltött berendezéseket. A
klímákban lévő szaknyelven "gáz"-ok, amit mit szakemberek egyszerűen csak
hütűközegnek nevezünk , azok nagy veszélyt jelentenek a Föld ózonrétegére.
Ezért nem szabad azt még kis mennyiségben sem kijuttatni a levegőbe.
A Nemzeti Klímavédelmi Hatóság ezért előír bizonyos szerszámokat és
felszereléseket annak érdekében, hogy ha valami oknál fogva bekövetkezne egy
esetleges szivárgás, annak a környezeti hatását minimalizálni lehessen. A többségünk
egy-két klíma miatt ezért nem ruház be több százezer forintot, hogy szakszerűen
legyen letelepítve a klíma.
Ha a fentiek elolvasása után még mindig kedvet érzünk a saját klímánk szerelésére akkor...
Első a környezeti tanulmány.
- a hűtendő/fűtendő helyiség légköbméterét kell kiszámítani.
- a helyiség elhelyezkedését, észak, dél, kelet, nyugat, és az is fontos, hogy mennyi a napsütéses órák száma.
- milyen anyagból épült a létesítmény, mennyi nyílászáró található rajta, van-e szigetelése, milyen minőségűek a nyílászárók és mekkora üvegfelület
- fel kell mérni ezek közül a helyiségek közül melyik milyen funkciókat lát el, mennyit időt tartózkodunk ott, mennyi személy tartózkodhat ott huzamosabb ideig. Milyen hőforrások vannak az adott helyiségben. Ha már tudjuk ezeket a dolgokat, akkor már lehet is számolni...
- fel kell mérni, hogy milyen módon lehet a csövezést megoldani és az elektromos bekötését is kialakítani. FONTOS!!!! A KLÍMÁT SOHA NE DUGJUK BE KÖZVETLENÜL KONEKTORBA!!!!
- villamos hálózati kiépítésre is kell szakembert alkalmaznunk! elektromos bekötést csak elektromos szakember végezhet! Klímás szakemberek sem elektromos szakemberek (általában).
Ha ezeknek az összeírásával megvagyunk, és elvégeztük a hőtechnikai számításainkat akkor már tudni fogjuk, hogy körülbelül vagy egész pontosan mekkora teljesítményű klímára van szükségünk ahhoz, hogy az az elvárásainknak és technológiailag megfelelően üzemeljen. A hűtési teljesítményt ezekből az adatokból lehet kikalkulálni. A hűtési teljesítmény mindig KW/h-ban értendő. Itt következik el az a pont, amikor bizony a szakember segítsége mindenképpen szükséges. Fontos tudni azt is hogy milyen céllal szeretnék használni a klímát. Hűtésre vagy fűtésre is? A piac már felkészült arra is hogy ne csak hűtsünk a klímával, hanem esetlegesen a téli hónapjainkat is átvészeljük vele. Többféle technológiailag kialakított klíma létezik ezért ez nagyon fontos tudni, hogy mi az elsődleges szempont az igénybevételénél. Olyan klímák is léteznek, amik a levegő páratartalmát is tudják szabályozni, légcsatornázott helyiségekben is alkalmazhatóak, fertőtlenítésre is képesek (bár ez inkább marketing fogás). páras. Ha többet szeretnék a technológiákról megtudni, pontos típusokról, működésükről, alkalmazási területeikről, akkor keressen minket nyugodtan (info@klimabanotthon.hu). Mert, ha ezekkel nem nagyon vagyunk tisztába, akkor ez külön felmérést igényel. Először körbe kell nézni a piacon, hogy milyen extrák vannak és utána felmérni a saját igényeinket. A legtöbb még így is csak marketing fogás.
Fontos figyelembe venni a klímánál a ráfordítható költségkeretünk. A nagyobb hatékonyságú és fejlettebb technológiájú klíma jelentősen több összegbe kerül egy nála kiforratlanabb, "fapadosabb" klímánál. A nagyobb költség általában nagyobb megtakarítást is jelent majd nekünk hosszútávon és nem elhanyagolható ilyenkor az sem, hogy nagyobb megbízhatóságot is ad! Abban az esetben, ha úgy érezzük, hogy hajlandóak vagyunk most egy jelentős összeget költeni a klímára, akkor is nagyon szét kell néznünk a piacon, mert sokszor ilyenkor sem a legdrágább a legjobb! Figyelnünk kell arra, hogy ne az álomért(marketing), hanem a valóságért fizessünk csak. Ma már a webshopok is felvették a versenyt és a nagy bevásárló központok is. Ilyen helyen mi magunk is vásárolhatunk, de ebben az esetben sajnos el kell tekintenünk a garanciától. Ezeknek a készülékeknek a nagy része nem kerül be a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság adatbázisába. És ez még csak a kezdete volt a feladatoknak. A klíma még nincs is az otthonunkban.
Telepítés, szerelés előtt még a közvetlen szomszédokkal, lakóközösséggel, gondnokkal és nem utolsó sorban az önkormányzat terület ránézésért felelős szervével is fel kell vennünk a kapcsolatot egyeztetés céljából. Tájékoztatni arról, hogy mikor és milyen klíma és hová is kerülne felszerelésre. Fontos ez azért, hogy a későbbi kellemetlen vitákat, pereskedéseket elkerüljük. Nem utolsó sorban az önkormányzatnál sokszor rendeletben szabályozzák a klímák telepítésének helyét, vagy a kondenzvíz elvezetésének módját. A hétvégi munkavégzését külön rendelet vagy közösségi megállapodások szabályozzák, engedélyezik. Ezért erre is nagyon figyelnünk kell. Nem a legjobb ezt a munkát ezért hétvégén elvégezni, mert a hétvége az szabadnap és a pihenésre való, amit a legtöbb ember nehezen tolerál, ha ebben megzavarják előzetes hozzájárulásuk nélkül. Így marad a szabadságunk, amit erre vagy ezekre a napokra ki kell vennünk és ez által a mi szabadságunk rovására megy a klíma telepítése. Tehát ezeket végig gondolva még mindig kedvet érzünk és elhivatottságot a saját klímánk felszerelésére szakember segítsége nélkül, akkor lássuk szép sorjában a további teendőinket.
Most már nagy valószínűséggel egy klíma boldog tulajdonosai vagyunk.
A klíma felszerelésének helyét ki kel választanunk. Miután eldöntöttük, hogy hová szeretnék felszerelni a klímánkat, akkor a rögzítési és esetlegesen faláttörési pontok helyeit meg kell vizsgálni, hogy nincs-e ott villamos, víz vagy egyéb vezeték. Esetlegesen csempe vagy bútor a túloldalon, mer ezeknek a kijavítása, kijavíttatása esetlegesen többlet költséget eredményezhet. Az inverteres klímáknál meg kell nézni a telepítési leírásban, hogy kültéri vagy beltéri gép az, amit az elosztó táblához kivezetett villamos vezetékre kell kötnünk, illetve szabályoknak megfelelően köttetnünk, ha nem vagyunk elektromos szakemberek. Ne feledjük ez a munka egyik legveszélyesebb rész. Itt is sokba kerülhet, ha nem vagyunk képzettek ezen a területen. Kisebbik anyagi veszteség, ha a bekötési hiba miatt a klíma tönkremegy. Nagyobb veszteség az, ha az életünkkel fizetünk a figyelmetlenségünk, vagy a tudás hánya miatt bekövetkezett balesetért vagy esetleg mások sérülnek miattunk meg esetleg veszítik az életüket! A beltéri gépet a lehető leg több ponton rögzítenünk kell, mert ezt később karbantartás során feszítő, húzó erőknek lesz kitéve a szükséges megbontás következtében.
Figyelnünk kell a klíma gépek telepítésénél a telepítői leírásban előírt oldaltávolságok betartására is, mert ennek hiányába hatásfok romlást eredményezhet. Figyelni kell , hogy a kondenzvíz elvezetésünk megfelelő legyen, ezért a klímának lejtenie kell az elfolyás irányába. Ha ezt nem vesszük figyelembe akkor a keletkezett kondenzvíz visszafolyik a klímából vagy a légterelőjénél vagy a falon lesznek folyási nyomok. Ez akkor is bekövetkezhet, ha nem megfelelően illesztjük össze a gyári és a vásárolt kondenzvízcsöveinket, vagy szennyeződés került beléjük. A kondenzvizet nem szivattyú szállítja alap esetben, hanem gravitációs úton távozik.
A klímának a telepítési utasításában található meg a szükséges csőméretek is. Más fajta csőméretek nem használhatónak hozzá. Fontos, hogy ezek szigeteltek is legyenek. A klíma telepítési leírásában az is szerepel, hogy milyen elektromos kábellel kel összekötnünk és a villamos hálózatba bekötnünk a megfelelő rövidzárási árammal rendelkező kismegszakító alá. A fúrásokat érdemes fúrószár helyett egyetlen körkivágóval megoldani, de ha ez nem megvalósítható, akkor javasolt több furattal megoldani a csövek és kábelek kivezetését. A faláttörésnél és előtte újra meg kell nézni, hogy nem ütközünk-e a fúrási folyamat során áthidalókba vagy esetleg beton gerendákba. A faláttörésünknek nagyobbnak kell lenni az átvezetni kívánt csöveknél, vezetékeknél, így csökkenthetjük esetleges sérülések esélyét. A csövekre érdemes még a szerelés előtt felhelyezni a szigetelést, hogy azok biztosan ne legyenek sérültek. De érdemesebb már olyan csöveket venni, amin már alapban rajtuk van a szigetelés. Ezután a két hollandi csavart meglazítjuk a beltéri egységen és levesszük. A réz csöveket minden esetben megtisztítjuk(zsírtalanítjuk) majd rátesszük a hollandi csavarokat. Felcsiszoljuk (oxidréteg eltávolítása). Peremező segítségével peremet készítünk a cső végére. Ezután a beltéri csonkot és a hollandi csavart a telepítési leírásban szereplő erővel meghúzzuk, összehúzzuk. Itt megint szükségeltetik egy kalibrált nyomatékkulcs, aminek nem kevés a beruházási költsége. Ellenkező esetben csak kézzel, érzéssel tudjuk ezt meghúzni, de ilyenkor vigyázzunk, nehogy megszakítsuk a menetet. Ha még is sikerült, akkor jöhet a csővágó, tisztítás, peremezés. Ha ezt sikeresen elvégeztük , akkor jöhet a csatornák felszerelése, a csövek kábelek belehelyezése, csatorna tető és ívek felhelyezése ,majd az elektromos káb(ek) bekötése a klíma beltéri egységébe a telepítési utasításokban leírtak szerint, miután a konzolra megfelelően rögzítettük és az elektromos takaró burkolaton kívül, mindent visszahelyeztünk a klíma beltériére.
A klíma gépünk előre fel van töltve meghatározott csőhosszra
hűtőközeggel. E fölötti csőhossznál már rá kel töltenünk, mert különben nem fog
működni megfelelően a klímánk és még a fogyasztása is megemelkedik, arról nem
is beszélve, hogy ez idő előtti tönkremenetelhez vezet. Általában 5 méterre
való hűtőközeggel rendelkeznek a kisebb gépek.
Jöhet a klímánk kültéri egységének az esetleges falra rögzítése. Vagy ha földre
esetleg lapos tetőre vagy ferde tetőre telepítjük, akkor mindig figyeljük
egyrészt a hóhatárokra, másrészt pedig a megfelelő tartószerkezetekre és tartószerkezetekkel
való rögzítésére, mert ez sokszor kellemetlen eredményekhez vezethet, ha valami
szabályt, szabványt figyelmen kívül hagyunk. Életveszélyes helyzet is kialakulhat
a nem megfelelően rögzített klímánk miatt! Esetlegesen halál is.
Érdemes a konzolunkhoz kapott rezgés elnyelő gumitalpat egy drágábbra, megfelelőbbre cserélni, mert a gyári nem biztos, hogy megfelelően el fogja látni a feladatát. A rezgés pedig tovább fog terjedni az épületre, ami nem csak állagromláshoz vezet, hanem zavaró hanghatást is kelt! Elég sokszor tapasztalható az edények üvegek rezgése is ennek hatására. Fontos, hogy megfelelő hosszúságú és szakító szilárdságú csavarokat és hozzá tartozó tiplit is vásároljunk. Ne feledjük, hogy ezek fogják tartani a minimum 30 kg súlyú gépünket, ami lehet akár 80 kg vagy több is a multik esetén vagy 7 KW felett.
Ha ezzel megvagyunk, akkor most jön a nehezebb rész! A kültéri klíma gépet fel kell helyezni a konzolára. Ehhez már több ember javasolt. Legalább 4 főre van szükség. 2 fő a gépet viszi fel a létrán. Kettő pedig a létrát tartja. Ha nem rendelkezünk az adott pillanatban 8 szabad kézzel, akkor sincs baj, mert a piac erre is felkészült. Lehet kapni kézi és elektromos emelőszerkezeteket, amik pótolják a hiányzó kezeket. Mielőtt a gépet feltennénk az oldalfalon elhelyezett konzolra előtte teszteljük le, hogy ne a géppel együtt konzolostól zuhanjunk a földre. Itt is nagyon vigyázni kell a testi épségünkre és a másokéra is! Erre születtek a munkavédelmi szabályok, amik betartása és betartatása nagyon is fontos! Itt jegyezném meg, hogy ahol a munkát végezzük azt munkaterületnek kell tekinteni és oda az adott munkavédelmi szabályokat alkalmazni. A legfontosabb szabály, hogy oda se kutya se macska sem pedig gyerek be nem juthat! Elektromos bekötéseket is csak feszültség mentes állapotban végezhetünk. Feszültség alatt csak FAM vizsgával és szerszámokkal ellátott szakember dolgozhat. Tartókonzolunk felszerelése akkor mondható stabilnak, ha a testsúlyunkat is elbírja. Ezt ki kell próbálni (Természetesen a munkavédelmi szabályok figyelembevételével). Mindig kössük ki magunkat a megfelelő munkavédelmi eszközökkel a megfelelő kikötési pontokra. Ha ez rendben van, akkor felhelyezhetjük a kültéri egységet.
A kültéri egységnél ugyanúgy meg kell ismételni a hollandi szerelést és a csövek szerelését a megfelelő szerszámokkal (csiszoló kendő, csővágó, csőperemező, csősorjázó). A hollandi kötéseknél ne felejtsük el a peremezés előtti sorjázást, melyre a leendő hibák elkerülése végett van szükség. A kültéri klímagépünkön két menetes kivezetést találunk ezekre kell a hollandis anyákat ráhúzni a telepítési utasításban szereplő nyomatékkal. Ne felejtsünk itt ellen tartani a meghúzáskor, mert a gépből könnyedén kitéphetjük a kivezetést és már is elszökött a hütőközeg, amivel nagymértékben hozzájárulunk a felmelegedéshez, környezetünk hőmérsékletének emelkedéséhez. Ha ez megtörtént, akkor itt véget is ért a munkafolyamat, mert hütőközeget, csak úgy nem lehet kapni a Tüzépen vagy bárhol. Ilyenkor két választásunk van (azaz három): hadijuk az egészet és leadjuk veszélyes anyagként a gépet., Hívunk szakembert, aki kijavítja és feltölti, majd szakszerűen üzembe helyezi vagy veszünk egy másik gépet és folytatjuk a munkát. Ha meghúztuk a hollandikat és rendben van minden, akkor kezdődhet a szabvány szerinti üzembe helyezési eljárás, amit a MSZ 378 tartalmaz.
Miután végrehajtottuk jöhet a tesztelés és itt nem lesz jegyzőkönyvezés és különböző papírok kitöltése. És ami legfontosabb nem lesz számla sem ÁFÁs sem ÁFA nélküli, mivel a munkát mi magunk végeztük ki.
Összegezve: Hosszú és bonyolult munkafolyamat végére értünk vagy nem attól függően, hogy most káromkodik-e vagy a hűs levegőt áramoltató klímája alatt olvassa az oldalamat.
Először is köszönöm, hogy végigolvasta az írásomat és remélem segített annak eldöntésében, hogy most szereljek vagy ne szereljek. Ha úgy dönt, hogy belevág ne feledje a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság árgus szemekkel figyel önre. Ez nem elrémisztés akar lenni, hanem szimpla figyelmeztetés.
Szóval szerintem a szabadidejét használja másra a klímatelepítését
pedig bízza ránk!
Mi rendelkezünk mindennel, ami ehhez kell.
Önnek nem kell tennie mást csak az elvégzett munkát kifizetni és a klíma
nyújtotta kényelmét élvezni.
Tartania attól sem kell, hogy mi lesz a gép meghibásodásakor, mert szerszámot
akkor sem kell a kezébe fognia, csak telefonon hívnia és mi minden gondját megoldjuk,
mert a KLÍMÁBANOTTHON vagyunk.
"Klímábanotthon Otthon a klímatizálásban "
Mert mi az ön kényelméért dolgozunk!